2024. november 8., péntek

Top 10 BL-művek

Több fórumon is kifejtettem már, hogy a BL-műfaj az elmúlt 5-7 évben jelentős fellendülésnek indult. Ennek köszönhetően kezdi kinőni a maga a "sablonos" női műfaji mivoltát, köszönhetően annak, hogy egyre több olyan BL-anime, manga, dorama készül, ami nyugodtan ajánlható LMBT személyeknek, vagy azoknak, akik érdeklődnek a meleg kapcsolatok iránt.

Bár annyi anime még nem készült, hogy csak belőlük lehessen egy 10-es listát összeállítani, de néhány remek mangával, doramával kiegészítve könnyen megvolt az általam látott és legjobban tetszett BL-mű. Animéből azért is nehéz 10-es listát összehozni, mert a My Anime List adatbázisa szerint a 10651 BL-mangából csak 182 kapott anime adaptációt. Több okot is el tudok képzelni arra, hogy miért készült ennyire kevés mangából animáció (rétegműfaj, ódzkodnak a témától, Japánban még mindig nem egyértelmű a homoszexualitás elfogadása...), pedig több remekmű is várja, hogy megkapja a maga animációját. Lássunk is 10 példát.

10. Lesson XX

Kezdjük is a lista legkorábbi darabjával, mely a '90-es években OVA-k formájában videokazettákba száműzött BL-korszakból származik. Ez egy 49 perces történet, elsősorban azért érdemes megnézni, mert nagyon jól megmutatja, hogy mennyivel másabb volt a '90-es években melegnek lenni, mint manapság. Akkor messze nem volt ennyire általános téma a homoszexualitás, mint manapság.

Így mondhatni az OVA valósághűbb abból a szempontból, hogy csak a két szereplő srác Sakura és Shizuka melegek, mindenki más a nőkért rajong. Ami viszont negatívum a történet inkonzekvens mivolta. A kétharmadáig kellemesen lassú mederben folyik a történet, szinte érezni a fiúk belső vívódását, a végére viszont nagyon elsieti a lezárást. Valószínűleg, ha teljes movie hosszúságú lett volna, jobban ki lett volna fejtve a történet érzelmi oldala, de így is érdemes megnézni, mert remek kordokumentum.

9. Kimi wa Natsu no Naka

Íme egy manga, amelyik várja a maga anime, de minimum a live action adaptációját! Hihetetlenül kedves történet, nagyon szerethetők a srácok. Két filmekért rajongó fiú, nevezetesen Toda Wataru és Saeki Chiharu találkozott. A téma adott, kedvenc filmek, közös filmélmények, beszélgetések hozzák össze a fiúkat.

A rajz nagyon szép! A fiúk arca kifejező, a történet menete is jó, ahogy fokozatosan kerülnek egyre közelebb egymáshoz. Nem kapunk igazán mélyenszántó történetet, nem váltja meg a világot, de amit ad, abban kiváló! Több kötet is megjelent azóta, valamennyi angolul is olvasható, magasan ajánlott.

8. Umibe no Étranger

Okinawa szigetén járunk, ahol Hashimoto Shun éli mindennapi életét. Családjával megszakított minden kapcsolatot, miután beszámolt nekik a szexualitásáról. Egy nap a tengerparton találkozik egy másik fiúval, nevezetesen Chibana Mióval, aki a tengert szemléli. Innen kezdődik a romantikus kaland.

Alapvetően a csendes mivolta miatt tetszett meg a mű. Nem akar több lenni, mint ami, nem ígér sokat, de amit ígér, azt maradéktalanul meg is tartja. A fiúk szinte észrevétlenül kerülnek egyre közelebb egymáshoz. Érdekessége, hogy nem vár a movie végéig, amíg szerelmet vallanak egymásnak. Korábban összejönnek, mert a fókusz máson van.

7. Kimi ni wa Todokanai.

Na, ez az a mangaborító, ami azonnal magával ragadt. Nagyon szeretem az olyan borítókat, ahol sokkal inkább barátság érződik a fiúk között, mégis lehet érezni a kapcsolatuk mélységét. A Kimi ni wa Todokanai. ezen a téren telitalálat, és hogy azért érdemes olykor a borítójáról is megítélni a művet, hiszen a belbecs is hasonlóan értékes.

A mű mélységét az adja, hogy két különböző személyiségű srác keresi az utat egymás felé. Az egyikük zárkózott, sokkal inkább belül éli meg az érzelmeit, míg a másik tipikus társaság közepe, olykor szétszórt, felelőtlen, de valójában megbecsüli az embereket maga körül. A manga jó példa arra, hogy ha nem arra összpontosítunk, ami szétválaszt, hanem ami összeköt, akkor abból is nagyon jó kapcsolatok alakulhatnak ki.

Készült dorama is a mangából, a műfaj tipikus gyerekbetegségeit szerencsére lábon kihordja, úgyhogy a jobbak közé tartozik.

6. Online Game Nakama to Sashi Off shitara Shokuba no Oni Joushi ga Kita

Hát ki ne szeretné az extrém hosszú anime- és manga címeket? Én ugyan megvagyok nélkülük, de ha egy ilyen szerethető műről van szó, akkor bőven elnéző vagyok vele. Nagyon betalálnak nálam azok a művek, ahol férfiakat szerethetően aranyosnak ábrázolnak. Itt tökéletesen erről van szó.

Két férfi gyakran játszik együtt online játékkal, ám élőben még nem találkoztak. Vagy mégis? Hamar kiderül, hogy a két játékos nem más, mint az alkalmazott és a főnöke, de ez sem akadályozza meg a kapcsolatuk alakulását.

Ám a csapat három fős. Megjelenik a harmadik is, aki nyíltan meleg, és bizony szeretne is összejönni az egyikükkel. A mű szépsége, hogy mind a hárman annyira szerethetőek, hogy én komolyan azért szurkolok, hogy a végére egy hármas kapcsolat alakuljon ki. Mert ők minden szempontból egy ideális csapat. A manga még fut, remélem, az általam megálmodott lezárást fogja megkapni. Mind a hárman megérdemlik a boldogságot, kölcsönösen egymás mellett.

5. Bokura no Negai

Mostohatestvérek közötti kapcsolat Japánban sem idegen, itt is hasonló a helyzet. Nehezen indul a manga, mert két család egy-egy (ellenkező nemű) szülője halt meg, és a temetésükkel kezdődik a történet. A megözvegyült szülők új szerelmet lelnek egymásban, így a gyerekek összesen négyen lesznek testvérek. Négyen különböző életkorúak, így különböző tapasztalatokkal rendelkeznek. Valaki már a nagybetűs életet éli, valaki még csak most bontogatja a szárnyait.

Két különböző szülőtől származó srác bizony többet lát meg egymásban. Kapcsolatuk alakulásáról szól a történet, amiről bizony tudnak a többiek is. A mindennapi élet nehézségeit mutatja be hitelesen, ennek fényében tartani ki egymás mellett. Ezért tetszett meg annyira ez a manga.

4. Kieta Hatsukoi

Hát, nem akartam elhinni, hogy létezik ennyire szerethetően esetlen szerelmes történet, mint a Kieta Hatsukoi. Ráadásul biszexuálisnak mondható, hiszen onnan indulunk, hogy főhősünk egy lányba szerelmes. Pont az okozza a félreértést, hogy azt hiszi a lány, hogy a srác egy másik fiúba szerelmes. Nem győz magyarázkodni, hogy ez nem így van, ráadásul a lány drukkol, hogy összejöjjenek!

Ám hősünk megzavarodik, amikor azzal szembesül, hogy ő is elkezd többet érezni aziránt a fiú iránt, amivel összekeverte a lány. Ráadásul az bizonyos másik fiú történetesen szerelmes is hősünkbe. Tehát egy meleg szerelem oltárán lesz feláldozva az első nagy szerelem, erre utal a cím.

Egy igazán furcsa szerelmes történet veszi kezdetét. Ami igazán szerethetővé teszi a történetet, hogy Ida Kousuke, a magas, jóképű srác, aki nem mellesleg a röplabda csapat tagja, nem sokat tud az érzelmekről. Ez okoz némi derűs percet, nem utolsósorban végtelenül szerethetővé teszi, hiszen minden eszközt bevet, hogy a maga módján kifejezze az érzéseit. Nem utolsósorban, a röplabda klub tagja, már ez önmagában plusz pont! A rajzstílus nagyon szép, a mangakának külön gondja volt az érzelmekre hiteles és csodálatos ábrázolására.

Dorama is készült a mangából, határozottan a jobbak közé tartozik. Nagyjából a manga feléig viszi el a történetet, megérdemelne egy második évadot a történet.

3. Tasogare Out Focus

Idén robbant be a köztudatba az animeadaptáció, és követelt magának helyet. Nos, meg is kapta, egészen a 3. helyig tudott eljutni. Egy középiskola filmes klub csapat tagjainak mindennapjaiba nyerünk betekintést. Az mondjuk kikezdi a történet valóságos mivoltát, hogy ha nem is az összes srác, de a klub tagjainak többsége meleg.

Mivel BL-filmet forgatnak már-már művészi igényességgel, ezért a homoszexualitás kifejezetten az érzéki oldalát mutatja meg a sorozat. Ez esetleg problémás lehet, de az ötlet kiváló, mert azt is remekül mutatja be, hogyan éli meg egy meleg fiú az érzelmeit. A kapcsolatok nagyon jól alakulnak, és mivel az egyes párosok  (három pár kerül fókuszba) személyes története és kapcsolata más, ezért a néző szinte biztos talál egyéni kedvencet, akivel tud azonosulni.

Azért nagy kár, hogy a végét úgy elsiették, és sajnos pont ezért nincs kidolgozva az összes karakter személyisége. A manga se valami hosszú. Azt nem olvastam, meg több sorozata is van, de vélhetően az egész történetet feldolgozták. Aki el tud tekinteni a számára zavaró jelenetektől, az a hibáival együtt is egy érzéki, kiváló coming of age történettel lesz gazdagabb.

2. Hidamari ga Kikoeru

Itt kezdődött nálam minden! Ez volt az első olyan BL-manga, ami megszólított, aminél azt éreztem, hogy más akar lenni, mint amit megszokhattunk, ami miatt következetesen kerültem a műfajt. A Hidamari ga Kikoeru volt az első, amit isten igazából szerettem olvasni. Ez alapozta meg aztán azt a listát, ami 6 évvel az olvasása után most elkészült.

De a borítón is látszik, hogy egy kellemes, szerethető BL-történettel van dolgunk. Ez is olyan, hogy két különböző személyiség találkozik, akik egymás erényeire fókuszálva fokozatosan összecsiszolódnak, érik a kapcsolatuk.

A manga első kötetét movie formájában is feldolgozták, az nagyon szép lett, érdemes megnézni. Majd idén nagy meglepetésre sorozat is készült, mely emlékeim szerint a második kötet végéig megy el. Az némileg elmarad a movie nívójától, de még így is érdemes azzal is tenni egy próbát.

1. Given

Amit a Hidamari ga Kikoeru elkezdett, azt a Given beteljesítette. Talán ez volt az első olyan BL-manga, aminek borítóján nem kihívó, provokatív tekintettel ölelkezik két srác, és anime adaptációt kapott. Ezzel a Given utat tört azoknak a BL-mangáknak, melyek a homoszexualitást a maga valódi mivoltában hivatottak bemutatni.

Önmagában ezért kiemelt figyelmet érdemel a Given, de a nagyszerűségéhez a karakterek személyiségének kidolgozottsága és a remek történetvezetés is hozzájárul. Mafuyu múltja fokozatosan bontakozik ki, válik egyre inkább érthetővé, hogy miért annyira érzékeny. Uenoyama is fokozatosan kerül egyre közelebb Mafuyuhoz, ahogy meg akarja őt ismerni. A csapat másik két tagjának, Haruki és Akihiko pedig teljesen más múlttal rendelkeznek, ezért más foglalkoztatja őket, az érzelmeiket is másképp élik meg, így másképp kerülnek közel egymáshoz.

Aztán előjönnek a múltból fontos karakterek is, akik szintén alakítják a történetet. Mindezt remekül mutatja be mind a manga, mind az anime, tehát nemcsak a valóságos mivolta miatt érdemes megnézni az animét, hanem a mélysége, kidolgozottsága, komplexitása miatt. A legjobbját kell nyújtsa annak, aki túl akarja szárnyalni a Given nagyszerűségét.

Zárásként

Ezeket ajánlanám azoknak, akik a műfaj erényeivel kívánnak megismerkedni. Bár úgy kezdtem a posztot, hogy az utóbbi években jelentős minőségi javulásnak indult a BL-műfaj, de igazából még mindig könnyű belebotlani bugyuta és idétlen BL-sorozatokba, elsősorban doramákba. Azt gondolom, hogy elsősorban azért, mert Japánban nem teljesen elfogadott dolog a homoszexualitás. Sok a "kishibás" sorozat, movie, idióta, logikátlan hibákkal, ráadásul a színészek is sok esetben úgy játsszák el a maguk meleg karakterét, hogy szekunder szégyenérzetem van, mert látom, hogy menekülne a szerepe elől. Így nem gondolom, hogy a jövőben testületileg fogják ostromolni ezt a tízes listát, de természetesen nyitott vagyok az új, kiváló művekre. Mindig jó látni egy-egy nívós alkotást, úgyhogy szeretném, ha akár csak jövőre, vagy pár év múlva már másképp nézne ki ez a lista. Addig is érdemes a fentiekkel egy próbát tenni.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése